Anket

Sitemizi nasıl buldunuz?
  • Oylar: (0%)
  • Oylar: (0%)
  • Oylar: (0%)
Toplam oy:
İlk oy:
Son oy:
 
 

Hatırlatma

Meşhur sözdür: Tarih tekerrürden ibarettir, derler. Mehmet Akif'in dediği gibi, hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi.? Hataları tamamen  ortadan  kaldırmak mümkün değilse de, azaltmak , asgariye indirmek bizim elimizdedir. Tarihimiz nice ibret levhaları ile doludur. Nice güzel nasihatlar, öğütler, vasiyetler hem de günümüze ışık tutacak nitelikte, elimizdedir.
Buradasınız: Homeİbretlik Dünyaİnsani Bakışİnsanlar olay ve ya durumlara üç farklı açıdan bakarlar

İnsanlar olay ve ya durumlara üç farklı açıdan bakarlar Özel

Yazan  Kategori İnsanlığın Olaylara Bakışı Pazar, 01 Eylül 2013 22:34
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Hiç başka insanların korkunç olaylar karşısında nasıl buz gibi olduğunu sanki sıradan bir olayla karşı karşıya kalmış gibi davrandığını gördüğünüzde dehşete kapıldınız mı?

Hastanenin acil girişine hızla bir hasta getirildiğinizde içinizde fırtınalar koparken, yüreğiniz ağzınızda nefes alırken sedye ile hastanızı almaya gelen hasta bakıcının ağır hareketlerle ağzındaki sigaradan bir nefes daha çekip söndürdükten sonra sanki sıradan bir olaymış gibi hastanızı sedyeye alırken ki tavırları nedeni ile hiç kavga ettiğiniz oldu mu?

Hastane içinde hastanız için uykusuzluk içindeyken doktorların kahkahalarına şahit oldunuz mu?

Ya da iş ortamında bir arkadaşınız yaralandığında amirlerinizin ilk düşündüğü bu işi şimdi kim yapacak sözü ile irkildiğiniz???

Akla ilk gelen bu insanların ne kadar taş kalpli olduğu yada uzaylı olduğu olsa da aslında olay tamamen bakış açısından kaynaklanmaktadır.

İnsanlar olay ve ya durumlara üç farklı açıdan bakarlar.

Bunlardan ilki kendi bakış açımız.

Kişi olayları kendi gözü ile değerlendirir ve tamamen öz benlik ile, duygu ve fikirleri ile hareket eder.

ikincisi ise karşısındakinin bakış açısı.

hepimizin empati diye nitelendirdiği bu durumda ise kişi kendi duygu, fikir ve düşüncelerinden sıyrılarak karşısındaki insanın duyguları, düşünceleri ve fikirlerini giyer onun gözü ile olaylara bakar.

üçüncü bakış açısı ise tarafsız gözle bakmak

bu durumda insan kendini olayların tamamen dışına iter ve olabildiğince tarafsız, objektif içinde duygusallık barındırmayan bir bakış açısı ile durumu değerlendirir.

her bir bakış açısı durumu farklı yönlerden analiz etmemize neden olmakla beraber durumu daha iyi kavramamıza neden olur.

ilk bakış açısı kişinin egomanyasının ağır bastığı düşünce tarzıdır. bu bakış açısında asıl düşünce "bana göre"
düşünce sistemidir. bu düşüncedeki insan en doğru şeyin kendi yaptığına inanan ve kendi bildiğini yaptırmak için dikte eden insan grubundadır.

empati durumunda ise insan kendi fikirlerini ikinci plana iteceğinden kişinin iradesini zayıflatır ve başkaları için yaşamaya kendini atar.bu tip insanlar genelde herşeyi kabul eden insan gruplarıdır.

üçüncü bakış açısında ise insan tüm olaylara objektif bakacağından insanı insan yapan değerlerden uzaklaşır ve robotik düşünce ile durumları değerlendirir ve ruhsuz diye hitap ettiğimiz şekle bürünür.
bu tip insanlar hayattan fazla zevk almazlar ve zevk alınacak yönleri de göremezler.

bu nedenle dünya üzerinde başarı kazanmış birçok lider bu üç bakış açısına sahip kendi içerisinde harmanlayarak olayları doğru öngören ve değerlendiren insanlardır.

Misal, Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale' de düşmanın bakış açısından bakarak onların planlarını çözmüş kendi özbenliğinde durum analizi yaparak büyük bir zafer kazanmıştır.

sonuç olarak;
ben aslında üç kişiyim

kendim
senin gözünle ben
onların gözüyle ben.......

Okunma 95 defa Son Düzenlenme Pazar, 01 Eylül 2013 22:39
Super User

Sectetur adipiscing elit. Sed nisi ipsum, aliquet ac vulputate eu, congue nec diam. Mauris ligula metus, tempus eget scelerisque nec, aliquet et risus. Nulla consequat elit vel ipsum pharetra quis tempor metus varius.

Web site: www.joomshaper.com/

Yorum Ekle

Reklamlar

İletişim Bilgileri

  • Adres: 
  • Tel:
  • Fax:
  • Email: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • Website: http://www.ibretolsun.com

Bağlantılarımız